Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
Néhány európai ország erősen ráfüggött az orosz LNG-re.
Ma indította újra az Energiagazdaságtani és Pénzügyi Elemzőintézet (IEEFA) európai LNG-figyelőjét, s igen erősen kezdtek: leleplezték Vlagyimir Putyin valódi pincsijeit – azokat az országokat, amelyek
nem egyszerűen csak fenntartották energetikai kapcsolataikat Oroszországgal,de kifejezetten több orosz gázt vettek idén januártól szeptemberig, mint a tavalyi év azonos időszakában.
Európa egésze sem vizsgázott fényesen az orosz LNG-ről való leválásban: a kontinens összesen 14,48 milliárd köbméter orosz LNG-t vett az idei év első kilenc hónapjában, míg tavaly januártól szeptemberig 14,61 milliárd köbmétert.
A 0,9 százalékos csökkenés stratégiai irányváltásnak vagy leválásnak igencsak nehezen tekinthető –
főleg annak tekintetében, hogy a tavalyi enyhe tél miatt kevéssé ürültek ki a gáztárolók, így összességében is kevesebb gázt kell betárolni idén, mint tavaly.
Az orosz cseppfolyósított gázt importáló európai országok közül igazi jófiúként csak az Egyesült Királyság viselkedett: tavaly sem jelentős, 500 millió köbméteres fogyasztásukat idénre nullára csökkentették, teljesen leváltak az orosz gázról. Nagy atlanti fordulatot hajtott még végre Hollandia, amely tavaly 2,1 milliárd köbméter orosz LNG-t importált, idén januártól szeptemberig pedig ennek csak harmadát. Eleve igen csekély, 200 millió köbméteres orosz LNG-fogyasztását sikeresen megfelezte Olaszország, s igen látványosan visszavágta az orosz importot Franciaország is: tavaly januártól szeptemberig 5,5 milliárd köbmétert vettek az oroszoktól, az idei év azonos időszakában pedig szűk 42 százalékkal kevesebbet, 3,2 milliárdot.
Hogy a felsorolt országok dicséretes önmegtartóztatása ellenére mégsem sikerült érdemben csökkenteni az európai országok függését az orosz LNG-től, az
leginkább két „rosszfiúnak” köszönhető: Spanyolországnak és Belgiumnak, amelyek nyakló nélkül vették az orosz gázt az idei évben.
Belgium orosz importját a tavalyi 1,9 milliárd köbméterről 3,1 milliárd köbméterre, azaz 63 százalékkal (!) növelte, Spanyolország pedig az idei 5,3 milliárd köbméteres fogyasztásával Európa legnagyobb orosz LNG-importőrévé nőtte ki magát, míg tavaly csak 3,6 milliárd köbmétert, az ideinél 47,3 százalékkal kevesebbet importált az orosz energiahordozóból. (Spanyolország ezzel több gázt vesz Oroszországból, mint a vezetéken importáló Magyarország.)
Európa legnagyobb LNG-beszállítója idén az Egyesült Államok lett, az amerikai gáz a kontinens LNG-importjának 46 százalékát tette ki – de így is orosz eredetű kontinensünk cseppfolyós gázának 12 százaléka. (Messze felfelé lóg ki az európai átlagból Spanyolország és Belgium – a belgák gázuk 37, a spanyolok 27 százalékát orosz forrásból szerzik be.)
Teszik mindezt annak ellenére, hogy az orosz LNG nem is túl olcsó –
a méregdrága norvég gáz után fajlagosan az orosz LNG került a második legtöbbe a kontinensnek, átlagosan negyedével volt drágább az amerikai cseppfolyósított gáznál.
Oroszország legkedvesebb partnere e téren is Belgium volt: a belgák az idei gázért 1,3 milliárd eurót csengettek ki Vlagyimir Putyinnak – háromszor annyit, mint az amerikaiaknak. A spanyoloknak Oroszország 1,65 milliárd eurót számlázott ki, ami nem sokkal kevesebb, mint amerikai importjuk költsége. Európa összesen 5,51 milliárd eurót költött idén szeptemberig orosz LNG-re.
Nyitókép: MTI/AP/Pool/Szputynik/Kreml/Pavel Bednyakov